Tektura użyta do produkcji naszych kartonów posiada CERTYFIKAT FSC


Dla nas najważniejsza jest dobra współpraca ... i wzajemne zaufanie !

Jak zapakować dobrze przesyłkę?

Jako producent opakowań kartonowych pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, iż podczas nadawania przesyłek należy zadbać nie tylko o ustalenia dotyczące dostawy paczki, jej odbioru czy wyceny usługi, ale przede wszystkim należy ją dobrze zapakować. Ponieważ odpowiedzialność za bezpieczne dostarczenie przesyłki nie spada jedynie na kuriera, który ją przewozi, ale także na nadawcę przesyłki, a nawet przede wszystkim na niego. Jeśli zatem chcemy aby przesyłane przedmioty dotarły bezpiecznie do adresata jako nadawca musimy zadbać o jej odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie.

Wszelkie firmy działające w branży kurierskiej zastrzegają w zapisach swoich regulaminów, że to zleceniodawca ma obowiązek należycie zabezpieczyć przesyłkę. Kurier i listonosz odpowiadają jedynie za jej sprawne dowiezienie do adresata. Dlatego należy pamiętać, że przewóz przesyłek to proces złożony, na który składa się kilka etapów. Musimy zatem brać pod uwagę, że wysyłana przez nas paczka w postaci kartonu czy koperty, nie przemierza jedynie drogi zapakowana do bezpiecznego samochodu kuriera. Nasza przesyłka trafia też do sortowni, gdzie często podczas procesu rozdzielania paczek napotyka na inne pakunki i ręce pracowników, którzy nie zawsze mogą być ostrożni, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przesyłanych rzeczy. Musimy brać pod uwagę, że nasza przesyłka może spaść, być przesuwana lub przygnieciona innym przedmiotem, jeśli jej nie oznaczymy w specjalny sposób.

Zatem zabezpieczenie przesyłek jest kwestią bardzo istotną. Dobrze zabezpieczona przesyłka to dla nas dwie korzyści. Po pierwsze właściwie zapakowana przesyłka daje gwarancje, że przewożone przedmioty dotrą do adresata w stanie niezmienionym i nienaruszonym, a przecież coraz częściej wysyłamy rzeczy wartościowe i delikatne jak komputery, telewizory, sprzęty AGD czy szkło lub porcelanę. Po drugie, gdyby jednak nawet nasze należyte zabezpieczenie przesyłki uległo zniszczeniu podczas transportu, łatwiej będzie nam dochodzić swoich praw i domagać się stosownej rekompensaty ze strony firmy odpowiedzialnej za dostarczenie przesyłki.

Paczka dobrze spakowana

Przystępując do spakowania przedmiotów przeznaczonych do wysyłki, najpierw trzeba przemyśleć jaką wielkość i ciężar obejmie przesyłka. Od tych paramentów zależy, jakie opakowanie dobierzemy, jaki karton będzie najwłaściwszy aby wysłać nasz towar.

Zawsze najlepszym wyjściem jest mocny karton. Możemy posiłkować się kartonem z odzysku, który mamy w piwnicy czy dostaniemy od zaprzyjaźnionej ekspedientki z osiedlowego sklepiku, będzie to oszczędne. Jednak jeśli zależy nam bezwzględnie na bezpieczeństwie przesyłki pomińmy oszczędności.  

Perfekcyjnie zapakowana przesyłka to oczywiście taka, dla której dobierzemy idealny karton czy kopertę, dopasowane do rozmiaru i ciężaru transportowanego towaru, opakowania powinny być czyste, wolne od naklejek i kodów kreskowych, bez zbędnego druku. Wszelkie nadruki mogą wprowadzać w błąd pracowników sortowni w identyfikacji przesyłki. Przez to może także znacznie opóźnić się dostarczenie naszej paczki do adresata.

Ważne jest także, aby wybierając karton, który ma być ochroną dla naszej przesyłki wybierać pudełka o jeden rozmiar większe od łącznych gabarytów przesyłanych przedmiotów. Jeśli w naszej przesyłce mają znaleźć się różne rzeczy spakowane razem, np.: odzież, książki i delikatne przedmioty (jak części komputerowe czy szklane), pamiętajmy, że takich produktów nie należy upychać i ściskać na siłę w zbyt małym kartonie. Zdecydowanie lepiej jest wybrać karton w większym rozmiarze, a przestrzeń wolną uzupełnić wypełniaczem (na przykład przyda się tu profesjonalny granulat czy specjalne profile styropianowe). W ten sposób zabezpieczona przesyłka będzie gwarantowała ochronę spakowanym do pudła przedmiotom, zabezpieczy je przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi.  

Kiedy już włożymy wszystkie przedmioty do kartonu, trzeba go zamknąć i zabezpieczyć klapy pudła używając mocnej taśmy klejącej, o szerokości co najmniej 5 cm. Nie zaleca się zamykania kartonu przy pomocy żyłki czy sznurka, mogłoby to spowodować uszkodzenie struktury tektury, z jakiej wykonany jest karton, a także łatwo jest rozerwać takie zabezpieczenie podczas transportu. Polecanym i najlepszym zatem rozwiązaniem jest taśma klejąca, która daje najlepszą ochronę przed przypadkowym otwarciem przesyłki i sprawia, że niemożliwe jest otwarcie przesyłki przez osoby trzecie, bez pozostawienia śladów na pudle.

Ważnym krokiem jest prawidłowe zaadresowanie przesyłki. Bardzo dobrą metodą jest naniesienie w sposób trwały (ciemnym, niezmazywalnym markerem) na tekturę pudła adresu i danych kontaktowych odbiorcy. Drugim sposobem jest naklejenie na przesyłce specjalnej przeźroczystej koperty, w niej umieszczamy kartkę z adresem, zarówno nadawcy jaki i adresata paczki. Właśnie ta druga metoda (samoprzylepne koperty kurierskie) jest najczęściej stosowana i zalecana przez największe firmy działające w branży przewozu przesyłek.

Poza tym jeżeli w paczce spakowano przedmiotów kilka lub kilkanaście, dobrze byłoby każdą rzecz z osobna zabezpieczyć i na każdym opakowaniu zamieścić dane teleadresowe nadawcy i odbiorcy oraz informację, że dana rzecz znajdowała się pierwotnie w większym kartonie. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie, gdyby nasz karton uległ rozerwaniu podczas transportu,   a przedmioty umieszczone w nim się rozsypały, łatwiej będzie je zidentyfikować.

Praktyka uczyni naszą przesyłkę bezpieczną

Powyższe teoretyczne wskazówki są pomocne i jak najbardziej właściwe w procesie pakowania przesyłek, jednak często zapamiętanie i wdrożenie tych zasad może być nieco kłopotliwe. Istnieje też na to metoda.

Kiedy zapadła już decyzja, jakie przedmioty mają znaleźć się w naszej przesyłce dobrze byłoby podzielić je „tematycznie”. Taki sposób pozwoli nam na szybsze i łatwiejsze opakowanie przedmiotów i znacznie podniesiemy ich poziom bezpieczeństwa, a o to przecież przede wszystkim chodzi.

Najlepiej jest zdefiniować przesyłane przedmioty, ponieważ inaczej będziemy pakować drobne, szklane czy porcelanowe akcesoria, a inaczej zapakujemy elementy elektroniczne, komputery czy sprzęt RTV, a jeszcze inaczej opakujemy meble czy opony.

Szkło i porcelana

Szkło i porcelana są wyrobami wykonanymi z kruchych i delikatnych materiałów, wymagają zatem wyjątkowej ochrony i zabezpieczenia podczas wysyłki. Jeśli nasza przesyłka będzie zawierała szklanki, talerze, wazy lub inne porcelanowe części zastawy, musimy postawić na najlepsze i najbardziej trwałe opakowania. Natomiast jeśli przesyłka będzie składała się z butelek czy szklanek znakomicie sprawdzą się tu kartony wykrojnikowe, czyli specjalne pudełka przeznaczone do zabezpieczania delikatnych przedmiotów wysyłkowych. Akcesoriami niezwykle przydatnymi podczas pakowania wyjątkowo delikatnych produktów są koperty bąbelkowe, a także folia bąbelkowa. Zarówno koperty bąbelkowe, jak i folia bąbelkowa doskonale amortyzują wstrząsy i chronią owinięte nią przedmioty przed wszelkimi uszkodzeniami. Jeśli planujemy elementy szklane lub porcelanowe przesyłać w jednym zbiorczym opakowaniu kartonowym, trzeba te delikatne przedmioty najpierw odpowiednio zabezpieczyć, potem z kolei umieścić je na wierzchu paczki w taki sposób, aby znajdujące się w pudełku inne przedmioty, książki czy kosmetyki nie przygniotły ich swoim ciężarem.  Gdyby w paczce miała znajdować się też odzież, czy inne wyroby tekstylne tj. koce, pościel, dobrze będzie wykorzystać je do owinięcia dodatkowo przedmiotów delikatnych, zabezpieczonych już folią bąbelkową, wzmocni to jeszcze dodatkowo ich ochronę. Końcowym etapem, kiedy już zamkniemy kartonowe opakowanie, wskazane jest oznaczyć pudełko wyraźnym napisem informującym o tym, iż w środku znajdują się delikatne rzeczy. W tym celu można zastosować gotowe naklejki ostrzegawcze, które zawierają proste, ale jakże wymowne komunikaty między innymi: „Uwaga! Szkło!”, „Ostrożnie”, „Fragile”. Uchroni to nasze delikatne przedmioty przed przypadkowymi uszkodzeniami.

Lustra

W przypadku przesyłania luster należy zachować szczególną ostrożność. Niestety zniszczenie i rozbicie lustra, to nie tylko strata finansowa, ale również jak się potocznie mówi zapowiedź siedmiu lat nieszczęścia. Dlatego w przypadku, gdy mamy zamiar przewozić lustro, musimy je dobrze zabezpieczyć, najlepiej przy użyciu odpowiednich, profesjonalnych materiałów. Podstawowym materiałem powinna być tu folia bąbelkowa, najlepsza będzie ta najbardziej wytrzymała (przykładowo folia bąbelkowa duży bąbel). W celu zabezpieczenia lustra owijamy je za pomocą folii kilkakrotnie, będzie to znakomitą amortyzacją, następnie dodatkowo zabezpieczamy opakowanie taśmą klejącą. Znakomitym pomysłem będzie także schowanie tak przygotowanego lustra do opakowania kartonowego wypełnionego chipsami czy woreczkami powietrznymi dającymi dodatkową ochronę. Taką paczkę należy dobrze zakleić i opisać wykorzystując do tego naklejki ostrzegawcze „Uwaga szkło!”.

Drobna elektronika

Mamy tu na myśli przesyłanie niewielkich akcesoriów komputerowych, odtwarzaczy MP3, jak też drobnego sprzętu kuchennego. Drobną elektronikę należy pakować z wielką starannością, taką samą jak butelki czy elementy zastawy porcelanowej. W celu zabezpieczenia takich przedmiotów najlepsza będzie folia bąbelkowa, a także koperty bąbelkowe. Niewielki sprzęt elektroniczny jest niezwykle wrażliwy na uszkodzenia, dlatego zawsze trzeba go umieszczać nad innymi przedmiotami, które znajdują się w paczce lub owinąć dodatkowo przewożonymi w tym samym pudełku ubraniami czy pościelą. Należy też pamiętać, że jeśli w paczce mają znaleźć się drobne akcesoria elektroniczne, wolną przestrzeń należy zagospodarować wypełniaczem. W tym celu możemy wykorzystać amortyzujące poduszki powietrzne, chipsy, a także pianki FLOPAK.

Sprzęt komputerowy i sprzęt RTV

Sprzęty takie jak komputery, telewizory i sprzęt grający najlepiej jest przewozić w oryginalnym opakowaniu.  Jeżeli jednak nie posiadamy oryginalnego opakowania, zabezpieczając sprzęt dobrze jest się wzorować na oryginalnym fabrycznym opakowaniu. Trzeba w tym przypadku wybrać karton odpowiedniej wielkości wykonany z wytrzymałej, grubej tektury. Do wagi i wymiarów telewizora czy sprzętu komputerowego musi być dostosowane pudełko. Gdyby w tym samym opakowaniu miały się znaleźć inne dodatkowe akcesoria, trzeba pamiętać aby je zabezpieczyć w sposób jednostkowy. W celu odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu świetnie sprawdzi się niezawodna folia bąbelkowa, a aby zagospodarować wolne przestrzenie (na górze kartonu, po bokach i na dole) przydadzą się profile ochronne i specjalistyczne wypełniacze do paczek. Dodatkowo gotową paczkę należy zabezpieczyć używając mocnej i szerokiej taśmy klejącej. Paczkę ze sprzętem należy opatrzyć naklejką ostrzegawczą, umieszczając ją w widocznym miejscu, co poinformuje pracowników firmy kurierskiej o delikatnej zawartości przesyłki i uchroni ją przed przypadkowym uszkodzeniem.

Sprzęt AGD

Podobnie sprzęt AGD czy to drobny, czy ten większych rozmiarów najlepiej jest przewozić w oryginalnym opakowaniu. Jeśli niestety nie posiadamy oryginalnego pudełka od pralki czy lodówki, sprzęt AGD trzeba zapakować w sposób podobny jak sprzęt komputerowy czy RTV.  Tego rodzaju sprzęty należy pakować w odpowiednio wytrzymałe duże kartony, które na liniach zamknięć trzeba dodatkowo zabezpieczyć mocną taśmą klejącą. Sprzęt trzeba owinąć za pomocą folii bąbelkowej. Jeśli przewożone sprzęty, takie jak lodówki czy kuchenki posiadają ruchome części (szuflady, półki, palniki) trzeba je zabezpieczyć oddzielnie. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu drzwiczek, które najlepiej jest przykleić niepozostawiającą śladów taśmą klejącą. Gdy pakujemy sprzęt AGD, umieszczamy go na środku właściwie dobranego opakowania kartonowego, następnym krokiem jest wypełnienie wolnych przestrzeni profilami ochronnymi, pianką lub chipsami. Gotowy karton trzeba zamknąć za pomocą mocnej taśmy klejącej i żeby zapewnić większą stabilność, można zabezpieczyć niezawodną folią stretch. Końcowym etapem już przygotowanej przesyłki, jest oznaczenie jej ostrzegawczą naklejką, określającą zawartość paczki i wskazującej, w jaki sposób karton ma być przewożony. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się naklejki ostrzegawcze „Góra – dół” czy naklejki „Uwaga! Fragile!”.

Meble

Podobnie jak przewóz lodówek czy kuchenek, przewóz mebli tj. szafy czy biurka, trzeba zacząć od całkowitego opróżnienia szuflad i półek. Wydawać się może, że przewiezienie mebla razem z zawartością zaoszczędzi nasz czas i energię, ale nie polecamy takiego sposobu, ponieważ meble są ciężkie same w sobie, a z zawartością znacznie bardziej. Może to zatem spowodować wiele kłopotów logistycznych podczas załadunku i rozładunku. Jeśli chcemy zapobiec takim  problemom i przeciążeniu pracowników firmy kurierskiej przygotujmy odpowiednio nasze ukochane meble do przewozu, opróżniając je z ubrań i innych drobiazgów, przechowywanych w nich na co dzień. Kolejny krok przygotowania mebli do przewozu to ich rozkręcenie, w miarę możliwości. Jeśli uda nam się rozkręcić dużą szafę i podzielić ja na drzwi, półki, szuflady każdy z elementów mebla trzeba zabezpieczyć oddzielnie przy pomocy folii bąbelkowej lub folią stretch. Pamiętajmy aby zabezpieczyć też drobne elementy (śruby, wkręty, zawiasy), które będą niezbędne do złożenia ponownie mebla, trzeba je schować do mocnej koperty lub małego kartonika. Podobnie trzeba zabezpieczyć klamki, uchwyty czy gałki. Gdyby mebla nie dało się rozkręcić, wtedy pierwszym krokiem będzie odkręcenie części wystających, jak nóżki i gałki oraz wyjęcie ruchomych półek, a także zabezpieczenie szuflad i drzwi. Szuflady i drzwi zabezpieczamy przyklejając taśmą klejącą, która nie pozostawi po sobie śladu po odklejeniu. W ten sposób elementy nie będą się otwierały w trakcie transportu. Wyjęte wcześniej półki i drobne elementy trzeba zabezpieczyć dokładnie owijając folią bąbelkową i folią stretch, następnie dobrze  będzie je opisać, będzie to pomocne podczas ponownego składania mebla. Gdy już przygotujemy półki, w podobny sposób należy zabezpieczyć cały mebel, możemy do tej czynności również wykorzystać folię bąbelkową i folie stretch, dzięki temu zabezpieczymy (często lakierowane) szafy, stoły, komody przed zadrapaniami, odpryskami czy innymi niechcianymi uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu.

Opony, cement i gruz

Jeśli chodzi o przewóz przedmiotów odpornych na uszkodzenia, takich jak na przykład opony, największą uwagę powinniśmy skupić nie na ich zabezpieczeniu sensu stricte, ale na umieszczeniu wszystkich przedmiotów w jednym, zbiorczym opakowaniu, które pozwoli na łatwą identyfikację przesyłki. Jeśli mamy zamiar przewozić opony znakomitym rozwiązaniem będą worki na opony, które są wykonane z wytrzymałej folii i dostosowane kształtem i rozmiarem do umieszczonych w ich wnętrzu przedmiotów. W przypadku jeśli mamy zamiar  przewozić cement lub inne ciężkie pozostałości po remoncie, jako najlepsze zabezpieczenie takiego ładunku sprawdzą się wytrzymałe i dostępne w wielu rozmiarach worki na gruz z folii LDPE.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl